www.tusset.cz
TUSSET

Každé počasí je hezké, jenom každé jinak.

Více než 1.000 autorských fotografií z milované Šumavy! - Klikni zde, a prohlédni si je všechny!

Zřícenina hrádku Kunžvart

Aneb máme ji prakticky za barákem

Zřícenina hrádku Kunžvart
Zřícenina hrádku Kunžvart, jejíž název je odvozen od německého Königswarte čili Královská stráž, se tyčí pod skalním vrcholem hory Strážný nad stejnojmennou obcí v nadmořské výšce 1115m n.m. Vede k němu z obce modrá či žlutá turistická trasa. My se vydáváme po modré pěkně zostra, jelikož zdoláváme místní sjezdovku. Na jejím horním konci se nachází kaple Panny Marie, která byla postavena r.1834. Její zajímavostí je, že má oltář otočený směrem na východ. Kaple je přístupná veřejnosti pouze jednou ročně v rámci mše, která se koná koncem měsíce srpna, po zbytek roku je vnitřek kaple nepřístupný. Ale i tak si zde můžete na lavičce odpočinout a pohlédnout zpět na samotnou obec. Pokračujeme po modré, kterou si zhruba po kilometru dobře hlídejte, jelikož uhýbá a opět začíná prudce stoupat. V momentě, kdy narazíte na žlutou jste skoro na místě, už to máte jen pár metru k cíli.
Hrádek sloužil k ochraně pobočky staré obchodní cesty z Vimperka do Pasova. Nejstarší písemná zpráva o hrádku pochází z r. 1359, kdy jeho držení potvrdil král Karel IV. Peškovi z Janovic a synům jeho bratra Herbarta spolu s vimperským panstvím. Všichni další majitelé Vimperka, kteří následovali po Janovských (Kaplířové ze Sulevic od r. 1395, Malovcové z Malovic od r. 1494, Jáchym z Hradce od r. 1553, Rožmberkové 1554–1601, novohradští Kolovratové 1601–1630, Eggenberkové 1630–1719 a naposledy Schwarzenberkové), měli pohodlnější ubytování na vimperském zámku. V r. 1547 se hrádek Kunžvart uvádí jako pustý. Požár, který na hrádku vypukl v r. 1578, jej změnil ve zříceninu. Jádrem hrádku byla hranolová věž vystavěná z pečlivého řádkového zdiva na žulovém skalním výchozu, který ji ze tří stran svými převislými stěnami spolehlivě chránil. Nejlépe dochovanou částí je 15 m vysoká původně třípatrová obytná hranolová věž. Ještě nedávno se dalo jít dovnitř, ale dnes už je zde mříž, která Vám to neumožní, nejspíše z důvodu Vaší bezpečnosti.
Výhledy jsou zde zejména na protější Žlíbský vrch, za nímž se schovává Boubín a kopec Chlustov mezi nimiž vykukuje Bobík. Náš okruh dokončujeme po žluté, kde dvakrát přejdeme Kořenský potok, u Orlovky se potkáme s kozami a vítacím psem, holky by si ho hned vzaly sebou :-). Po asfaltce přicházíme k výchozímu bodu, kterým pro nás bylo bezplatné obecní parkoviště pod sjezdovkou. A pokud se chcete za výšlap trochu odměnit a vy určitě budete chtít, zastavte se kousek pod parkovištěm v potravinách a gelaterii Žák po pravé straně. Mají zde nejlepší zmrzlinu na Šumavě, v kraji, v republice, … dokonce nám to stálo za to, napsat o ní na našem blogu samostatný článek zde.

Odbočka ke zřícenině samotné (tedy až ta horní) je z důvodu každoročního hnízdění sokola uzavřena od 1.3. do 15.7., děkujeme za její respektování.
GPX soubor s trasou ke stažení zde (stačí soubor >uložit jako< a přetáhnout na web mapy.cz).


Přidat komentář:

Obec Strážný...

Obec Strážný...

... a dobová fotografie.


Kaple Panny Marie...

Kaple Panny Marie...

...nad obcí Strážný.


Poheld od kaple Panny Marie...

Poheld od kaple Panny Marie...

...na sjezdovku a obec Strážný.


Slizečka Porcelánová nebo také Slizká ...

Slizečka Porcelánová nebo také Slizká ...

...roste v trsech nebo jednotlivě na odumřelém (jako rozkladač) i živém (jako parazit) bukovém dřevě.


Výhledy od zříceniny hrádku Kunžvart...

Výhledy od zříceniny hrádku Kunžvart...

...na Žlíbský vrch za nímž se schovává Boubín a kopec Chlustov mezi nimiž vykukuje Bobík.


Zřícenina hrádku Kunžvart...

Zřícenina hrádku Kunžvart...

...a bohužel smutný to pohled na naší historii.


Kůrovcová halda dřeva...

Kůrovcová halda dřeva...

...jakou jsem doposud nikde neviděl.


Chalupa ve Strážným...

Chalupa ve Strážným...

s křížkem a kamenným snosem v popředí.


    Mohlo by se Vám dál líbit:
Silvestrovský výstup na Luzný
Silvestrovský výstup na Luzný, aneb letní cestou v zimě
Poledník
Poledník, aneb za bráchou Slunečníka, Měsíčníka a Větrníka...
Pomník Bohumila Hasila
Pomník Bohumila Hasila, aneb procházka, kdy je už zima za dveřmi
Z Třístoličníku přes tři kamenná moře na Trojmeznou a zpět
Z Třístoličníku přes tři kamenná moře na Trojmeznou a zpět, aneb skáčeme přes kaluže a kameny