" /> Pohodový šůšn na Březník
www.tusset.cz
TUSSET

Šumava je krásná za každého počasí

Pohodový šůšn na Březník

Aneb na běžkách šumavskou D1

Pohodový šůšn na Březník

Vyjíždíme ze Stožce brzy ráno, abychom dorazili na Modravu včas a byli mezi prvními ve stopě. Cesta trvala necelých 45 minut. Na parkovišti je jen pár aut, automat po nás chce 130 korun na celý den a naštěstí umí baštit i bankovky. Rychle se přezouváme, bereme běžky a hůlky do rukou a vyrážíme směr nástup do stopy. U cedule s vyjmenovanými zákazy, jako jsou nechoďte ve stopě, nebruslete a své čtyřnohé mazlíčky nechte také doma nastupujeme do stopy, nestopy. První 2km jsou neudržované a změní se to až u rozcestí Modravský potok – most, odkdy už je stopa manšestrová. Užíváme si stopu bez lidí, občas se zastavíme a kocháme tou zimní krásou, které nám ta letošní zima moc nedopřává. Novou březnickou cestou tzn. po Šumavské magistrále nám to za doprovodu vykukujícího sluníčka ubíhá jedna báseň a za chvilku jsme na dalším rozcestí, Na Ztraceném. Odtud pokračujeme stále podél Modravského potoka, úbočím Malé Mokrůvky až do cíle. Pod dřevěnou lávkou přejíždíme Luzenský potok, do něhož se kousek za lávkou vlévá Březnický potok a od jejichž soutoku už potok nazýváme Modravským. Pamatuji si zimu(y), kdy stopa vedla až nahoru k myslivně a byla zde otevřena občerstvovna. Dnes tomu tak není (jen v létě), ale nikterak nám to nevadí a usedáme do dřevěného přístřešku, otevíráme termosku s Jägertee a kocháme se jedním z nejkrásnějších pohledů co na Šumavě máme, a to Luzemským údolím směrem ke stejnojmennému kopci. Nyní zimním hávem zakryté údolí se nachází v 1. zóně NP, vyskytují se zde unikátní rašeliniště a podmáčené smrčiny s výskytem vzácných a ohrožených druhů a proto je do něho přístup zakázán. No nic přijíždí další běžkaři a tak nastal čas k návratu. Cestou dolů v podstatě stačí už jen píchat a zdravit davy jak slušně vychovaných a na pozdrav odpovídajících, tak i těch nevychovaných, kteří nejenom, že ani nezabučí, ale i porušují vyjmenovaná pravidla. Na Modravě se odměňujeme borůvkovými lívanci a pivečkem z místního pivovaru. Po krátké procházce přicházíme na zcela plné parkoviště, čímž uděláme dalším běžkařům radost, jelikož jim uvolníme místo a ještě jim dáváme parkovací lístek. Díky Modravo, užili jsme si u Tebe krásného zimního dne a zase někdy na viděnou.

Březníku se vyhněte o víkendu, kdy se běží Šumavský maraton (vždy zhruba polovina února) a doporučujeme přijet brzy ráno nebo naopak později odpoledne.
A možná se ptáte, co je to ten šůšn...tak to je malá norská vesnička Sjosjon v závěru laufařské trati Birkebeinerrennet na 66 kilometrů o které se zmiňuje náš nejlepší běžkařský maratone Stanislav Řezáč v legendárním rozhovoru zde. 

GPX soubor s trasou ke stažení zde (stačí soubor "uložit jako" a přetáhnout na web mapy.cz).


Přidat komentář:


    Mohlo by se Vám dál líbit:
Na lyže do Mitterdorfu a na běžky do Finsterau
Na lyže do Mitterdorfu a na běžky do Finsterau, aneb vše kousek za hranicemi
Na Velký Roklan z Oberfrauenau
Na Velký Roklan z Oberfrauenau, aneb další možnou cestou vzhůru
Aquapark Karoli-Badepark ve Waldkirchenu
Aquapark Karoli-Badepark ve Waldkirchenu, aneb tato letní koupačka nemá chybu!
Zaniklá obec Krásná Hora
Zaniklá obec Krásná Hora, aneb máme to kousek za chalupou