www.tusset.cz
TUSSET

Šumava je krásná za každého počasí

Skanzen ve Finsterau

Aneb na chvilku zpátky v čase

Skanzen ve Finsterau
Pár minut jízdy autem, kousek za CZ/DE hranicemi, se můžete na chvilku projít zaniklou minulostí pod širým nebem a za každého počasí. V nadmořské výšce 935m n. m. pod horou Luzný se zde nachází rozlehlý areál skanzenu Finsterau. Najdete zde mezi remízky a kamennými snosy, tak typickými pro zdejší kraj, na dvacet budov původem z Bavorského lesa. Budovy někde po okolí rozebrali a přemístili sem do skanzenu, kde budovy opět postavili. Úctyhodný výkon, že? Kompletní selské dvorce a stavení, venkovskou kovárnu, zájezdní hostinec, tančírnu či kapličku. Všechny světnice a komůrky jsou plné nábytku a věcí, které tenkrát lidé potřebovali a používali k živobytí. Patra stodol jsou plné sena či slámy, dvorky vydlážděné či zatravněné s kopicí hnoje uprostřed. Na zahrádkách kvetou květiny a roste zelenina. Vše je jako by zde pořád někdo žil, ale na sedláka se selkou či jejich čeledíny zde nenarazíte. U každé z budov je informační tabule, pod textem v němčině naleznete i text v češtině. Děti budou nadšené ze slepic, králíků, hus, ovcí, oslů a krav, které se prohánějí v ohradnících. Mají zde pro děti jak klasické venkovní hřiště, tak i jedno kryté v jedné z budov, které skrývá nejedno dobrodružství.
Idylku klidné bavorské vesnice nám trochu narušoval toho dne probíhající bleší trh. Pokud se podíváte na program, je opravdu pestrý a určitě si vyberete akci, která Vám bude ve spojení s návštěvou skanzenu vyhovovat, či Vám obohatí zdejší návštěvu. Program a plánek areálu si můžete stáhnout na webových stránkách skanzenu zde. Občerstvení ve formě kavárny zde mají ve vstupní hale nebo v jednom ze stavení naleznete restauraci.
Nedávno jsem si někde na internetu přečetl informaci o tom, že podobný skanzen by měl vyrůst i na české straně, v obci Kvilda, na pozemcích bývalé roty. Skanzen má být zaměřen na ukázku života Keltů na Šumavě.
A pokud toho ještě nebudete mít ten den dost, můžete od bran skanzenu vyjet či si vyjít po jedné z mnoha turistických trasách. Doporučuji se např. vydat na vrchol Luzného, k nádrži Reschbachklause, Bučinu nebo Knížecí Pláně.


Přidat komentář:

    Mohlo by se Vám dál líbit:
Plešné jezero a Plechý z Lázu a zpět
Plešné jezero a Plechý z Lázu a zpět, aneb letos naposledy za zimní pohádkou
Pomník Bohumila Hasila
Pomník Bohumila Hasila, aneb procházka, kdy je už zima za dveřmi
Ze Stožce na Knížecí Pláně na kole
Ze Stožce na Knížecí Pláně na kole, aneb před bouřkou, za bouřkou jedeme dál
Stezka v korunách stromů v Neuschönau
Stezka v korunách stromů v Neuschönau, aneb hezky po sousedsku Baumwipfelpfad in Neuschönau