www.tusset.cz
TUSSET

Každé počasí je hezké, jenom každé jinak.

Více než 1.000 autorských fotografií z milované Šumavy! - Klikni zde, a prohlédni si je všechny!

Kamenná hlava na sněžnicích

Aneb nasněžilo a ještě není stopa

Kamenná hlava na sněžnicích

Vydáváme se kousek autem ze Stožce do Českých Žlebů, kde parkujeme. Během týdne nám napadlo zhruba 40cm krásného prašanu a tak nadešel čas poprvé vyzkoušet v létě výhodně zakoupené sněžnice ;-). Kousek za hotelem Florián je nazouváme a vycházíme vstříc Kamenné Hlavě, ještě pro běžkaře neupravenou cestou. Míjíme bývalou rotu a hned za ní už se nám napravo otevírají výhledy (zleva) na kopec Stožec, údolí Studené Vltavy s obcí Stožec a za ním celý masiv s kopci Plechý, Trojmezná, Třístoličník, zakončen špičatým Hochsteinem. Před pár lety zde stávala dřevěná dvoupatrová vyhlídková věž (postavena na podzim r. 2013), ale ta jelikož byla postavena bez patřičných povolení, ze dne na den zmizela (zbourána na jaře 2014 a dnes jsou zde patrné jen kovové patníky). Na samotném vrcholu kopce míjíme zasněžené sezení a obří kámen s pamětní cedulí k obci samotné.

Obec Kamenná hlava (1795 – 1956, německy Steinköpfelhäuser) ležela na trase Zlaté stezky vedoucí z Volar k bavorské hranici, odkud už k ní bylo jen kousek, zhruba kilometr přes další, v padesátých letech minulého století, zaniklou obec Mlaka. Na zdejších pastvinách posetých obrovskými žulovými balvany zde stálo pár hospodářských usedlostí. Jedno takové výrazné kamenné uskupení nad bývalým dvorcem Miklasch-Hof (stavení č.p. 134) dalo lokalitě i jméno (dnes v hustém lese cca 500-600 m severozápadně od cesty). Ve výšce přes 970 metrů nad mořem tu trvale žilo více než 130 lidí, než je potkal stejný osud všech, co žili podél hranic.

Pokračujeme dál, za zatáčkou umístěné vyhlídce na protější svah s obcí Bischofsreut, kterou nám nezbourali. A protože nám začíná hustě sněžit otáčíme se a volíme návrat, jen proto, aby nám opět na Kamenné hlavě vykouklo sluníčko. Ve zmiňovaném hotelu Florián se můžete občerstvit, v zimě zde jsou čt-ne a točí zde plzničku.

Recenze sněžnic - Salewa 999 XPL

Tento model sněžnic nabízí 3 různé stupně nastavení pro perfektní přizpůsobení na daný terén. Standardní pro plochý, Medium pro nerovný a Steep pro náročný, příkrý terén. Díky použití vysoce kvalitní oceli je navíc extrémně odolná vůči prasknutí a tlaku. Základem pro efektivní a bezpečné používání sněžnice je její naprosto padnoucí tvar. Adaptér Dynamic Size Adaptor poskytuje rychlou nastavitelnost velikosti v rámci velmi velkého rozpětí.

Váha: 1.880g (pár) | Délka: 61 na 21 cm | Nosnost: 40 – 120 kg | Velikost boty: 39 – 50


Přidat komentář:

Vyrážíme ...

Vyrážíme ...

.... kousek nad rotou už se nám otevírají výhledy.


Kamenná Hlava ...

Kamenná Hlava ...

... pod sněhem.


Vyhlídka na Bischofreut ...

Vyhlídka na Bischofreut ...

... kousek pod Kamennou Hlavou a naopak kousek ad Mlakou.


Cestou zpět ...

Cestou zpět ...

... mračna se protrhávají.


Směrem ke Stožci ...

Směrem ke Stožci ...

... počasí je jako na houpačce, začíná opět sněžit.


Cesta ke Žlebům ...

Cesta ke Žlebům ...

... s výledem na kopec Stožec.


V cíli ...

V cíli ...

... bylo to určitě snažší než si myslela :-)

    Mohlo by se Vám dál líbit:
Na kole ze Stožce přes Jelení vrchy do Nové Pece na smažák a zpět
Na kole ze Stožce přes Jelení vrchy do Nové Pece na smažák a zpět, aneb 40 km i pro slečinky
Podzimní expedice 2018 – díl druhý
Podzimní expedice 2018 – díl druhý, aneb výšlap na Svaroh, přes Juránkovu chatu na Velký Ostrý
Východ slunce na Velkém Roklanu
Východ slunce na Velkém Roklanu, aneb stálo to za to vstávání
Z Třístoličníku na Plechý v zimě
Z Třístoličníku na Plechý v zimě, aneb šlo to i bez sněžnic