www.tusset.cz
TUSSET

Šumava je krásná za každého počasí

Medvědí stezka z Černého Kříže do Pěkné

Aneb jdeme proti proudu

Medvědí stezka z Černého Kříže do Pěkné

Vyrážíme ze Stožce vlakem jednu stanici do Černého Kříže směr České Budějovice či Čičenice. Po vystoupení a odjezdu vlaku přecházíme koleje a vydáváme se vstříc 15ti kilometrové procházce po žluté turistické značce, která nás bude celou cestu provázet až do cíle, do železniční stanice Ovesná, tedy o další dvě zastávky dále směr České Budějovice. Tento směr je náročnější, rozhodně doporučuji jet až do Ovesné a odtud jít směr Černý Kříž, ale jelikož takto jsme to šli už několikrát, rozhodli jsme se pro změnu a vydáme se opačným, tedy o trochu náročnějším, směrem. Asfaltová cesta nejprve vede okolo Lesního potoka, aby přešla v lesní cestu Rudolfovu, která nás dovede až na Jelení. Zhruba 1km před Jelením nezapomeňte odskočit k Medvědímu kameni, připomínce zastřelení posledního medvěda na Šumavě. Přesněji medvědice od nedaleké Želnavy, která dodnes straší děti v loveckém zámečku Ohrada u Hluboké n. Vlt.

Na dalším rozcestí zahněte vlevo k hornímu portálu Schwarzenberského plavebního kanálu. Po nakouknutí dovnitř se buď vraťte zpět na rozcestí (pro cyklisty povinnost), pěší mohou jít vyšlapanou cestičkou přímo nad kanálem, kde minete dva průhledy a dojdete k dolnímu portálu, respektive do Jeleních vrchů. Zde si můžete odpočinout a posilnit, doporučím zejména borůvkový koláč a pivo Hubertus ze sázavského Kácova.

Posilněni? Tak vyrážíme, okolo Jeleního jezírka stoupáme k nejvyššímu bodu naší trasy, k Perníku 1049m.n.m.. Od této chvíle si hlídejte dobře žlutou tur. značku a kochejte se balvany roztodivných tvarů, kterým tvůrci nejstarší stezky na Šumavě dali, např. Dračí tlama, Soutěska lapků, Pašerácký úkryt, Kamenná kráska, či Gotický portál atd. Jen co minete poslední skalní útvar se jménem Perníková skála, bude Vás čekat sešup dolů k žel. zastávce Ovesná, odkud se vrátíte zpět k nám do Stožce.

Cestu lze zvládnout za 5 hodin s kratším posezením na Jelením i se šestiletým dětskem :-)


Přidat komentář:

   Mohlo by se Vám dál líbit:

Boubín, Boubínský prales a Boubínské jezírko
Boubín, Boubínský prales a Boubínské jezírko, aneb Boubín všude, kam se podíváš.
Z Finsterau na Bučinu a Pramen Vltavy a přes Reschbachklause zpět
Z Finsterau na Bučinu a Pramen Vltavy a přes Reschbachklause zpět, aneb nemělo to chybu
Podzimní cyklovýlet po okolí Stožce, Lenory, Volar a Dobré
Podzimní cyklovýlet po okolí Stožce, Lenory, Volar a Dobré, aneb nemělo to chybu
Na kole ze Stožce ke Studené Vltavě a zpět
Na kole ze Stožce ke Studené Vltavě a zpět, aneb nápis na kameni mluví jasně