www.tusset.cz
TUSSET

Šumava je krásná za každého počasí

Medvědí stezka z Černého Kříže do Pěkné

Aneb jdeme proti proudu

Medvědí stezka z Černého Kříže do Pěkné

Vyrážíme ze Stožce vlakem jednu stanici do Černého Kříže směr České Budějovice či Čičenice. Po vystoupení a odjezdu vlaku přecházíme koleje a vydáváme se vstříc 15ti kilometrové procházce po žluté turistické značce, která nás bude celou cestu provázet až do cíle, do železniční stanice Ovesná, tedy o další dvě zastávky dále směr České Budějovice. Tento směr je náročnější, rozhodně doporučuji jet až do Ovesné a odtud jít směr Černý Kříž, ale jelikož takto jsme to šli už několikrát, rozhodli jsme se pro změnu a vydáme se opačným, tedy o trochu náročnějším, směrem. Asfaltová cesta nejprve vede okolo Lesního potoka, aby přešla v lesní cestu Rudolfovu, která nás dovede až na Jelení. Zhruba 1km před Jelením nezapomeňte odskočit k Medvědímu kameni, připomínce zastřelení posledního medvěda na Šumavě. Přesněji medvědice od nedaleké Želnavy, která dodnes straší děti v loveckém zámečku Ohrada u Hluboké n. Vlt.

Na dalším rozcestí zahněte vlevo k hornímu portálu Schwarzenberského plavebního kanálu. Po nakouknutí dovnitř se buď vraťte zpět na rozcestí (pro cyklisty povinnost), pěší mohou jít vyšlapanou cestičkou přímo nad kanálem, kde minete dva průhledy a dojdete k dolnímu portálu, respektive do Jeleních vrchů. Zde si můžete odpočinout a posilnit, doporučím zejména borůvkový koláč a pivo Hubertus ze sázavského Kácova.

Posilněni? Tak vyrážíme, okolo Jeleního jezírka stoupáme k nejvyššímu bodu naší trasy, k Perníku 1049m.n.m.. Od této chvíle si hlídejte dobře žlutou tur. značku a kochejte se balvany roztodivných tvarů, kterým tvůrci nejstarší stezky na Šumavě dali, např. Dračí tlama, Soutěska lapků, Pašerácký úkryt, Kamenná kráska, či Gotický portál atd. Jen co minete poslední skalní útvar se jménem Perníková skála, bude Vás čekat sešup dolů k žel. zastávce Ovesná, odkud se vrátíte zpět k nám do Stožce.

Cestu lze zvládnout za 5 hodin s kratším posezením na Jelením i se šestiletým dětskem :-)


Přidat komentář:

    Mohlo by se Vám dál líbit:
Letní návštěva Tier-freigelände
Letní návštěva Tier-freigelände, aneb za zvířátky Šumavy a Bavorského lesa
Ze Stožce na běžkách do Dobré a zpět
Ze Stožce na běžkách do Dobré a zpět, aneb poprvé na běžkách po X letech :-)
Poledník
Poledník, aneb za bráchou Slunečníka, Měsíčníka a Větrníka...
Na Luzný jádrovým územím přes Steinfleckberg
Na Luzný jádrovým územím přes Steinfleckberg, aneb územím nikoho...