www.tusset.cz
TUSSET

Šumava je krásná za každého počasí

Stožecká křížová cesta

Aneb obec slaví 250 let od založení

Stožecká křížová cesta
Za pár dní obec Stožec oslaví čtvrt století od první písemné zmínky, a u této příležitosti se chystá velká sláva. Počínaje bohatým kulturním programem 10.8.2019, konče o týden později žehnací modlitbou obnovené křížové cesty s poutní mší svatou pod širým nebem u Stožecké kaple.
Obnovená křížová cesta má 14 zastavení a na každém z nich je uveden dárce. Dárci věnovali každý 14tis. korun a jsou z Čech a Německa. Projekt významně podpořila i samotná obec Stožec. Křížová cesta začíná kousek od rozcestí Stožecká luka, vede územím šumavského národního parku (dle mapy.cz od zmiňovaného rozcestí po cestách Povalka a Kočárka) až do Stožeckého pralesa, kde končí u Stožecké kaple. Ke Stožecké kapli vedly původně tři křížové cesty – z Dobré, z Českých Žlebů a samotného Stožce. Pouze jediná z nich se zachovala, byla však odvezena v poválečné době do německého Philippsreutu a umístěna v nově postavené kopii Stožecké kaple. Obrazy pro křížovou cestu namalovala restaurátorka Vladimíra Fridrichová-Kunešová, která má na svědomí mimo jiné i boží muka v Dolních Světlých horách, kde jsme se nadávno potulovali a můžete si o tom přečíst zde. Jednotlivá zastavení křížové cesty namalovala na kovové desky. Každý obraz se přitom skládá až ze sedmi vrstev. To proto, že tato technologie je velice trvanlivá. Při střídání teplot se kov rozpíná, nebo smršťuje a malba ho musí následovat, aby nepopraskala.
A co vlastně je myšleno křížovou cestou? Křížová cesta, někdy podle jejího cíle nazývaná Kalvárie, je symbolická cesta sledující události spojené s ukřižováním Ježíše Krista. Zahrnuje dění kolem jeho odsouzení Pilátem Pontským, nesení kříže po Via Dolorosa a ukřižování na hoře Golgota (Kalvárie). Křížová cesta je rozdělena na obvykle čtrnáct zastavení, která odpovídají jednotlivým událostem tradičně spojenými s pašijemi. Na wikipedii si můžete přečíst více, včetně popisu jednotlivých zastavení.
Mě už nezbývá nic jiného, než Vás na obě akce pozvat a pokud přijedete později, zde naleznete GPX soubor ke stažení, dle kterého určitě nezabloudíte. (stačí soubor >uložit jako< a přetáhnout na web mapy.cz)

Webové stránky paní Vladimíry Fridrichové-Kunešové naleznete zde.

Od rozcestí Pod Stožeckou kaplí lze jít i doleva a zhruba po půl kilometru zahnout vpravo dolů do lesa směrem k lávce a do Stožce se vrátit po asfaltce směrem od Černého Kříže. Děkujeme za novou lávku, tu starou nám vzala velká voda po zimě 2018/19.


Přidat komentář:


    Mohlo by se Vám dál líbit:
Pomník Bohumila Hasila
Pomník Bohumila Hasila, aneb procházka, kdy je už zima za dveřmi
Léto s párou na Šumavě
Léto s párou na Šumavě, aneb objevujeme kouzlo dávno zapomenutých časů na českých železnicích
Na běžkách v okolí Krásné Hory a Českých Žlebů
Na běžkách v okolí Krásné Hory a Českých Žlebů, aneb vlní se nám to tady
Podzimní expedice 2017 – den první
Podzimní expedice 2017 – den první, aneb z Lipky, přes Borovou Ladu a Knížecí Pláně k nádrži Reschbachklause