www.tusset.cz
TUSSET

Šumava je krásná za každého počasí

Podzimní expedice 2018 – díl první

Aneb ze Železné Rudy k bývalé rotě Svarožná

Podzimní expedice 2018 – díl první
Léto uteklo jako voda a nastal čas loučení. Ve skupině Expedice, kterou máme s kumpánama na whatsappu to začalo opět ožívat a postupně byla domluvena účast, termín a trasa letošního podzimního výšlapu. Rozhodli jsme se po pár letech přejít hřeben Svaroh, Velký Kokrháč a Velký Ostrý. Ale začněme hezky od začátku.
Cestou vlakem, která měla trvat jen čtyři hodiny a trvala šest, neplánovaným pivem na nádraží v Plzni, místo až v cílové Železné Rudě a zpožděnce, o které jsme dodnes neměli ani tušení, že existuje :-) No nic, nakonec nás ČD šťastně dovezli do cíle a v restauraci „U Jelena“ jsme konečně mohli expedici prohlásit za zahájenou. „Po jednom“ a výborné zvěřinové klobásce chvilku po desáté večer vyrážíme vstříc šumavským hvozdům. Čeká nás prvních docela svižných 5 km, černočernou tmou za svitu čelovek. Cestou potkáme 110 let starý železnorudský jasan stepilý, latinsky fraxinus excelsior. Tohoto 18 m vysokého fešáka jsme zastihli zcela holého, a tedy připraveného na zimu. O kousek dál, pár metrů od rozcestí naleznete pomník Adolfa Kašpara, který pocházel z Bludova u Šumperka a byl významným malířem a ilustrátorem, jehož dílo bylo úzce spjato s tvorbou Boženy Němcové, Aloise Jiráska či Karla Václava Raise. Pomník připomíná jeho výlet k Čertovu jezeru, během kterého bohužel na následky mozkové mrtvice zemřel.
Od rozcestí už nám zbývalo po asfaltce jen dojít do cíle, tedy k bývalé 2. rotě pohraniční stráže Svarožná, kde hodláme poprvé nocovat. Jsme u roty, rozestýláme si a rozděláváme oheň, jelikož noc je ještě mladá. Užíváme si noční oblohy s kupou hvězd, ticha, které ruší jen praskání ohně, a nejen vůně špekáčků a becherovky. Jméno roty je odvozeno od stejnojmenného potoka, u kterého se rota nachází. Chlapi, co zde sloužívali se dle webu vojensko.cz pravidelně scházejí a podnikají výšlapy po stezkách, které tenkrát brázdili a u toho si nostalgicky zavzpomínají. Dnes je rota opuštěná i když něco jsem se dočetl o skautech, kteří budovu nějaký ten čas využívali a možná ještě využívají. Noc byla klidná, až na jednoho z nás, který zkrátka musel přes nás všechny si jít odskočit :-). Ráno proběhlo v opačném pořadí - oheň, balení a odchod. Před námi je výstup na Svaroh a nejen to, ale o tom až v dalším pokračování. Článek s dnem druhým naleznete zde.

GPX soubor s trasou ke stažení zde (stačí soubor >uložit jako< a přetáhnout na web mapy.cz).
Kompletní fotogalerii se 350 ks fotografií můžete shlédnout na rajce.net


Přidat komentář:


    Mohlo by se Vám dál líbit:
Jarní trojboj Libín, Bobík a Boubín – druhá a poslední část
Jarní trojboj Libín, Bobík a Boubín – druhá a poslední část, aneb je plno! Jdi dál!
Waldkirchen
Waldkirchen, aneb jdeme se projít ...
Slunovratné neboli Pohanské kameny u Strážnýho
Slunovratné neboli Pohanské kameny u Strážnýho, aneb pěší okruh přes zaniklé obce Dolní a Horní Světlé Hory, Točnou a Josefov
Přechod hřebene Sněžná
Přechod hřebene Sněžná, aneb doposud neprofláknutý hřeben Šumavy