www.tusset.cz
TUSSET

Šumava je krásná za každého počasí

Přechod hřebene Sněžná

Aneb, doposud neprofláknutý hřeben Šumavy

Přechod hřebene Sněžná

Ze Stožce popojíždíme vlakem do Pěkné. Z nádraží je to ještě pěkný kousek do obce samotné, postupně minete po levu křížek, přejdete most přes Vltavu a hlavní silniční tah od Lipna k Volarům. V obci můžete nahlédout do kostela sv. Anny a mezitím se rozhodnout kudy se vydáte. Z obce totiž můžete vyjít po žluté turistické značce nebo si trochu cestu zkrátit a hned za obci se vydat vlevo neznačenou cestou. Obě tyto cesty se nakonec potkají na rozcestí Pod Korunáčem. My máme času dost a tak volíme delší trasu po žluté. Všude okolo vidíme plno vývratů po větné smršti, která se tu před nedávnem prohnala a na celé Šumavě vyvrátila na 50tis. stromů.

To nejkrásnější začíná již na zmiňovaném rozcestí Pod Korunáčem, kdy začínáme stoupat směrem na Horní Sněžnou. Podél cesty narazíte na nově zrenonovované výklenkové kapličky a o kousek dále na dvě, asi nepůvodní chalupy a určitě původní starou školu, kde chvilku zpovídáme babičku, která zde pleje záhon a ta nám říká: Koupili jsme to tady v 70 letech a dodnes zde nemáme elektřinu. Kromě školy to byla i pošta a támhlenctím zvoncem, ukazujíc na zvoničku ve střeše, se vždy oznamovalo, kdy pošta přišla. A v zimě, vše s běžkami, jinak to tady nešlo :-). Rozloučili jsme se a šli dál. V místech, kde vlevo uvidíte vysílač, stávala obec Horní Sněžná. Vlevo na mezi stojí velký kamenný kříž z roku 1888 a na několika místech jsou zde patrné ruiny statků, zplanělé sady a kamenné tarasy. Roste zde i javor chráněný jako památný strom. Odkud už je to jen kousek do Sněžné a Dolní Sněžné. Jako je tomu se všemi zaniklými obcemi na Šumavě i zde stávalo desítky stavení a žilo plno lidí, kterým dějiny moc nepřály. O tomto si více můžete přečíst buď na wikipedii nebo na webu zanikleobce.cz. Málem jsem zapomněl na pramen , který určitě navštivte kousek před Dolní Sněžnou a zmínit krásné výhledy na Knížecí Stolec, Chlum a Křišťanov.
V Dolní Sněžné přecházíme na modrou turistickou značku, abychom došli ke kostelu sv.Magdalény, který zde stojí osamocen uprostřed zdejší nádherné krajiny. A to už se pomalounku blížíme k cíly naší hřebenovky. Za kapličkou na Spálenci zahybáme vpravo a přes louku proskotačíme na zdejší železničí zastávku, odkud nás vlak přes Volary doveze zpět do Stožce. Cestu lze jít i opačným směrem, ideálním obdobím je jaro a podzim. Užijte si zejména samotu a klid této trasy!

Zajímavost závěrem: Do Horní Sněžné umístil spisovatel Eduard Bass rodiště hlavních postav svého románu Cirkus Humberto, otce a syna Antonína a Václava Karase. V televizním seriálu Cirkus Humberto představuje Horní Sněžnou část skanzenu Veselý Kopec u Hlinska.


Přidat komentář:

    Mohlo by se Vám dál líbit:
Na běžkách z Finsterau na Bučinu
Na běžkách z Finsterau na Bučinu, aneb cestou skoro nikdo nikde
Na Velký Roklan z Oberfrauenau
Na Velký Roklan z Oberfrauenau, aneb další možnou cestou vzhůru
Zaniklá obec Krásná Hora
Zaniklá obec Krásná Hora, aneb máme to kousek za chalupou
Cyklovýlet ze Zbytin přes Sněžnou a Pěknou do Stožce
Cyklovýlet ze Zbytin přes Sněžnou a Pěknou do Stožce, aneb krásný podzimní den kolmo přes tak trochu zapomenutý hřeben