www.tusset.cz
TUSSET

Každé počasí je hezké, jenom každé jinak.

Více než 1.000 autorských fotografií z milované Šumavy! - Klikni zde, a prohlédni si je všechny!

Přechod hřebene Sněžná

Aneb, doposud neprofláknutý hřeben Šumavy

Přechod hřebene Sněžná

Ze Stožce popojíždíme vlakem do Pěkné. Z nádraží je to ještě pěkný kousek po staré asfaltce do obce samotné, postupně minete polevu křížek, přejdete dva mosty v havarijním stavu přes Vltavu (lze to i přes zákaz) a hlavní silniční tah od Lipna k Volarům. V obci můžete nahlédnout do kostela sv. Anny a mezitím se rozhodnout kudy se vydáte. Z obce totiž můžete vyjít po žluté turistické značce, která nakukuje do vojenského újezdu Boletice (přístupný jen o víkendu a svátcích) nebo si trochu cestu zkrátit a hned za obci se vydat vlevo neznačenou cestou. Zde musíte projít skrz ohradu, kde na Vás mohou číhat krávy a někdo zkrátka nemá odvahu. Obě tyto cesty se nakonec potkají na rozcestí Pod Korunáčem. My jdeme zkratkou, jelikož krávy nikde nevidíme, tak máme odvahy dost. Trochu nás úsměv přechází po spatření pár úplně čerstvých koblih v trávě, ale krávy nakonec uvidíme dole u silnice, až když ohradník opouštíme.

To nejkrásnější začíná již na zmiňovaném rozcestí Pod Korunáčem, kdy začínáme stoupat přes bývalé Jodlovy Chalupy (něm. Jodlhäuser) směrem na Nové Chalupy (něm. Neuhäuser). Podél cesty narazíte na nově zrenovované výklenkové kapličky a křížky a o kousek dále už vidíme pár stavení. U domu s bývalým č.p. 11 chvilku zpovídáme babičku, která zde pleje záhon a ta nám říká: Koupili jsme to tady v 70 letech a dodnes zde nemáme elektřinu. Kromě školy to byla i pošta a tamhletím zvoncem, ukazujíc na zvoničku ve střeše, se vždy oznamovalo, kdy pošta přišla. A v zimě, vše s běžkami, jinak to tady nešlo :-). Rozloučili jsme se a šli dál. V místech, kde vlevo uvidíte vysílač, stávala obec Horní Sněžná (něm. Ober Schneedorf). Vlevo na mezi stojí velký kamenný kříž z roku 1888 a na několika místech jsou zde patrné ruiny statků, zplanělé sady a kamenné tarasy. Roste zde i javor klen, chráněný jako památný strom, pod nímž vyrostla nová/obnovená kaple.

Odtud už je to jen kousek do Sněžné a Dolní Sněžné (něm. Unter Schneedorf). Jako je tomu se všemi zaniklými obcemi na Šumavě i zde stávalo desítky stavení a žilo plno lidí, kterým dějiny moc nepřály. Více o historii zdejších obcí si můžete přečíst buď na wikipedii nebo na webu zanikleobce.cz. Málem jsem zapomněl na jeden z pramenů Blanice, u kterého je kamenná výklenková kaplička Panny Marie Matky Boží datované r.1860, kousek před Dolní Sněžnou a zmínit krásné výhledy na protější kopce Knížecí Stolec 1236m n.m., Chlum a Křišťanov.

V Dolní Sněžné přecházíme na modrou turistickou značku, míjíme jediný zbylý statek a po chvilce přicházíme ke kostelu sv. Magdalény, který zde stojí osamocen uprostřed zdejší nádherné krajiny. Vznikl přestavbou kaple z 16. stol. a nejhůře mu bylo od 60. let 20. stol., kdy kostel chátral, venkovní i vnitřní vybavení bylo postupně ničeno a rozkrádáno. Obnoven byl v letech 1993-95 za česko-německé spolupráce ve smyslu mezinárodního porozumění. A to už se pomalounku blížíme k cíli naší hřebenovky. Sestupujeme k loukám, kde dříve stávala obec Spálenec. V r. 1930 zde bylo 102 domů s 583 obyvateli. Odsunuto bylo celkem 385 osob německé národnosti. Dnes je zde jen několik studní a kaplička pod níž ještě před mostem přes Blanici uhýbáme vpravo a přes louku dojdeme na zdejší železniční zastávku. Zde Vás zcela určitě uvítá povedená partička štěkajících pesanů, naštěstí za plotem, kteří přestanou až se jim schováte v čekárně :-) Po chvilce čekání nastupujeme do vlaku, který nás přes Volary, Dobrou a Černý Kříž doveze zpět do Stožce. Ideálním obdobím je jaro a podzim, ale i v letní sezóně je na tomto hřebenu klid.

Zajímavost závěrem: Do Horní Sněžné umístil spisovatel Eduard Bass rodiště hlavních postav svého románu Cirkus Humberto, otce a syna Antonína a Václava Karase. V televizním seriálu Cirkus Humberto představuje Horní Sněžnou část skanzenu Veselý Kopec u Hlinska.

GPX soubor s trasou ke stažení zde (stačí soubor “uložit jako” a přetáhnout na web mapy.cz).


Přidat komentář:

Pěkná a kostel sv. Anny...

Pěkná a kostel sv. Anny...

... v podstatě výchozí bod k přechodu hřebene Sněžná.


Buk Jodlovy Chalupy...

Buk Jodlovy Chalupy...

... díky své výjimečnosti patří tento strom mezi chráněné památné stromy ČR.


Výklenková kaplička ...

Výklenková kaplička ...

... nedávno krásně zrenovovaná a požehnaná páterem Karlem Falářem z Volar.


Jodlovy Chalupy (něm. Jodlhäuser)

Jodlovy Chalupy (něm. Jodlhäuser)

... dříve zde stálo 9 chalup, které měly krásný výhled na protější hřeben Plechý, Trojmezná, Třístoličník.


Nové Chalupy (něm. Neuhäuser)...

Nové Chalupy (něm. Neuhäuser)...

... a budova č.p. 11, bývalá škola a také pošta, co stojí dodnes.


Horní Sněžná (něm. Ober Schneedorf)

Horní Sněžná (něm. Ober Schneedorf)

... a zbytky zdí hostince č.p.14 , který byl v majetku Volarského pivovaru


Kamenná výklenková kaplička Panny Marie Matky Boží...

Kamenná výklenková kaplička Panny Marie Matky Boží...

... pod níž vyvěrá jeden z pramenů Blanice.


Dolní Sněžná (něm. Unter Schneedorf)...

Dolní Sněžná (něm. Unter Schneedorf)...

... a zdejší opravená kaple s pasoucími se kobylami.


Rozcestník v Dolní Sněžné...

Rozcestník v Dolní Sněžné...

... s výhledy nejen na Knížecí Stolec 1236 m n.m.


Kostel sv. Magdalény ...

Kostel sv. Magdalény ...

... obnoven v letech 1993-95 za česko-německé spolupráce.


Kaplička a louky na Spálenci ...

Kaplička a louky na Spálenci ...

... dříve zde stávalo 108 stavení a žilo 583 obyvatel.


Zastávka na znamení ve Spálenci ...

Zastávka na znamení ve Spálenci ...

... a návrat zpět přes Volary, Dobrou a Černý Kříž do Stožce.


    Mohlo by se Vám dál líbit:
Výšlap na Luzný
Výšlap na Luzný, aneb hurá na nejkrásnější kopec Šumavy
V hlavní roli Velký Falkenstein – díl druhý
V hlavní roli Velký Falkenstein – díl druhý, aneb přes pár schachten na Plesnou a Debrník
Přes Smrčinu a Plechý – díl první
Přes Smrčinu a Plechý – díl první, aneb ze sv. Tomáše k hraničnímu přechodu Ježová
V hlavní roli Velký Falkenstein – díl třetí
V hlavní roli Velký Falkenstein – díl třetí, aneb přes pár schachten na Plesnou a Debrník