www.tusset.cz
TUSSET

Šumava je krásná za každého počasí

Přechod hřebene Sněžná

Aneb, doposud neprofláknutý hřeben Šumavy

Přechod hřebene Sněžná

Ze Stožce popojíždíme vlakem do Pěkné. Z nádraží je to ještě pěkný kousek do obce samotné, postupně minete po levu křížek, přejdete most přes Vltavu a hlavní silniční tah od Lipna k Volarům. V obci můžete nahlédout do kostela sv. Anny a mezitím se rozhodnout kudy se vydáte. Z obce totiž můžete vyjít po žluté turistické značce nebo si trochu cestu zkrátit a hned za obci se vydat vlevo neznačenou cestou. Obě tyto cesty se nakonec potkají na rozcestí Pod Korunáčem. My máme času dost a tak volíme delší trasu po žluté. Všude okolo vidíme plno vývratů po větné smršti, která se tu před nedávnem prohnala a na celé Šumavě vyvrátila na 50tis. stromů.

To nejkrásnější začíná již na zmiňovaném rozcestí Pod Korunáčem, kdy začínáme stoupat směrem na Horní Sněžnou. Podél cesty narazíte na nově zrenonovované výklenkové kapličky a o kousek dále na dvě, asi nepůvodní chalupy a určitě původní starou školu, kde chvilku zpovídáme babičku, která zde pleje záhon a ta nám říká: Koupili jsme to tady v 70 letech a dodnes zde nemáme elektřinu. Kromě školy to byla i pošta a támhlenctím zvoncem, ukazujíc na zvoničku ve střeše, se vždy oznamovalo, kdy pošta přišla. A v zimě, vše s běžkami, jinak to tady nešlo :-). Rozloučili jsme se a šli dál. V místech, kde vlevo uvidíte vysílač, stávala obec Horní Sněžná. Vlevo na mezi stojí velký kamenný kříž z roku 1888 a na několika místech jsou zde patrné ruiny statků, zplanělé sady a kamenné tarasy. Roste zde i javor chráněný jako památný strom. Odkud už je to jen kousek do Sněžné a Dolní Sněžné. Jako je tomu se všemi zaniklými obcemi na Šumavě i zde stávalo desítky stavení a žilo plno lidí, kterým dějiny moc nepřály. O tomto si více můžete přečíst buď na wikipedii nebo na webu zanikleobce.cz. Málem jsem zapomněl na pramen , který určitě navštivte kousek před Dolní Sněžnou a zmínit krásné výhledy na Knížecí Stolec, Chlum a Křišťanov.
V Dolní Sněžné přecházíme na modrou turistickou značku, abychom došli ke kostelu sv.Magdalény, který zde stojí osamocen uprostřed zdejší nádherné krajiny. A to už se pomalounku blížíme k cíly naší hřebenovky. Za kapličkou na Spálenci zahybáme vpravo a přes louku proskotačíme na zdejší železničí zastávku, odkud nás vlak přes Volary doveze zpět do Stožce. Cestu lze jít i opačným směrem, ideálním obdobím je jaro a podzim. Užijte si zejména samotu a klid této trasy!

Zajímavost závěrem: Do Horní Sněžné umístil spisovatel Eduard Bass rodiště hlavních postav svého románu Cirkus Humberto, otce a syna Antonína a Václava Karase. V televizním seriálu Cirkus Humberto představuje Horní Sněžnou část skanzenu Veselý Kopec u Hlinska.


Přidat komentář:

    Mohlo by se Vám dál líbit:
Autobusem na Třístoličník
Autobusem na Třístoličník, aneb půjdeme jen dolů německou stranou
Ze Stožce na Knížecí Pláně na kole
Ze Stožce na Knížecí Pláně na kole, aneb před bouřkou, za bouřkou jedeme dál
Návštěva Bayernparku
Návštěva Bayernparku, aneb určitě tušíte, co to bude pro děti
Zřícenina bašty Pustý hrádek a hrad Kašperk
Zřícenina bašty Pustý hrádek a hrad Kašperk, aneb za exteriéry pohádky Anděl páně